Péče o zuby u psů a koček
Majitelé psů by neměli zapomínat i na péči o jejich chrup. Zubní kazy psi většinou nemívají, ale často se jim na zubech vytváří zubní kámen, který může být zdrojem dalších potíží. Přítomnost kazu nebo zubního kamene není příjemný a projevuje se nelibým zápachem z tlamy, a teprve potom začnou někteří majitelé psa tento problém řešit. Zubní kaz a intenzívní zánět dásní jsou bolestivé stavy, které mohou být příčinou poruchy příjmu potravy. Samozřejmostí by tedy mělo být ošetření postižených zubů veterinářem.
Zuby by měl majitel svému psovi čistit jednou denně. Použít může klasický zubní kartáček pro lidi, ale musí být hustý a jemný. Zubní pasta by však měla být vyrobena speciálně pro psy, neboť v pastách pro člověka jsou obsaženy některé látky, které psům neprospívají, a proto by je neměli polykat.
Zubní kaz u psů
Zubní kaz u psů je onemocněním tvrdých zubních tkání, které vzniká za těchto podmínek:
1) Vnitřní, ke které patří špatný vývoj zubu, neuspokojivý vývoj zubní skloviny, poruchy funkce endokrinních žláz, látkové výměny a jiná onemocnění.
2) Vnější, u které je to výskyt mikroorganismů v ústní dutině, abraze skloviny, přítomnost zbytků krmiva atd. Příčin vzniku zubního kazu u psů je zřejmě více.
Projevy a výskyt zubního kazu
U psů se zubní kaz nevyskytuje často, avšak pokud se objeví, pak bývají postiženy zejména špičáky nebo stoličky. Kaz se projevuje poškozením zubní skloviny. Tento proces se postupně prohlubuje, dochází i k bakteriální infekci, a u psa tak může dojít až k předčasné ztrátě zubů.
Ošetření zubního kazu
Zubní kaz se musí ošetřit odvrtáním poničené části zubu, a pokud je obnažena zubní dřeň, překryje se vyplňovaným materiálem. K těmto výplním je používán skloionomerní cement a fotokompozitní materiál. Jestliže z různých důvodů dojde k poškození zubní dřeně (infekce, devitalizace), porušená část nebo i celá dřeň se odstraní přímo z kořenového kanálku a vzniklý prostor se pak vyplní. Takto ošetřený zub má větší sklony ke zlomeninám, a proto je lépe tomu předcházet a již vyvíjející se zubní kaz ošetřit.
Zubní kámen
Zubní kámen vzniká na základě mineralizace zubního plaku, která vzniká postupně již 2 týdny po jeho vzniku. Zubní kámen mívá různé zabarvení, může to být světle žlutá, světle hnědá až černohnědá. Zvyšování množství zubního kamene pak na dáseň tlačí a tu zubní kámen dráždí a způsobuje zánět. Je-li zánět hluboký, mění se v parodontózu, čímž se uvolňuje závěsný aparát zubu a tím i uvolnění zubu. Usazený zubní kámen bývá jednou z hlavních příčin nepříjemného zápachu z ústní dutiny a může být i vážným zdrojem infekce celého organismu. Stálým polykáním velkého množství bakterií pronikají bakterie zanícenou dásní do krevního oběhu a dochází k velké zátěži organismu. Ve větší míře se zubní kámen usazuje hlavně u malých a středních plemen psů, ale u trpasličích plemen se to stává obvykle už v prvním až druhém roce života.
Čištění zubního kamene
Od přírody mají psy nižší práh bolestivosti zubů, a tak i při zánětu dásní, zubním kameni a paradentóze mohou většinou normálně přijímat potravu, aniž by majitel něco zpozoroval. Kontrola chrupu a dutiny ústní by se proto měla provádět pravidelně alespoň jednou ročně, což veterinární lékaři běžně dělají při vyšetřením před vakcinací. U psů trpících problémy v ústní dutině je vhodné docházet na prohlídky častěji. Jestliže se vašeho čtyřnohého miláčka zubní kámen objeví, je zapotřebí ho odstranit. Nejlépe se odstraňuje zubním ultrazvukem v celkovém uklidnění. Pokud by pes uklidněn nebyl, mohlo by dojít ke stresování a k nebezpečí poškození skloviny a dásně.
Prevence vzniku zubního kamene
Po odstranění zubního kamene je dobré dásně dle jejich stavu přeléčit vhodnými léčebnými přípravky a zuby pravidelně čistit dvakrát týdně. K čištění je vhodné používat zubní kartáček, který je speciálně navržený pro zvířata, a zubní pastu s enzymy, která zamezuje dalšímu usazování zubního kamene. Ke krmení lze zvolit granule speciálně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje také velké množství pamlsků obsahujících enzymy, které zpomalují usazování zubního kamene a různé hračky, které se k tomuto záměru doporučují.
Obrušování zubů
Obrušování zubů u psů se může provádět buď kvůli špatnému skusu, nebo kousání kamenů a jiných tvrdých předmětů při aportování. Při postupném obrušování zubu však existuje riziko odkrytí zubní dřeně a vzniku infekce, a proto není aportování kamenů vhodnou zábavou.
Mrtvý zub
Zdravý zub má uvnitř dutinu, kde se nacházejí nervy, cévy a zubní dřeň. Pokud je zub postižený hlubokým kazem, pronikne infekce do blízkosti zubní dřeně, vznikne zánět a dřeň začne odumírat. Takový zub je nazýván mrtvým zubem. Mrtvý zub je šedě zbarvený a má vyšší křehkost a také lomivost. Případná infekce se může přes takto poškozený zub dostat kořenovým kanálkem až do kosti, která zub obklopuje a vytvoří se tzv. váček, který může prasknout, a způsobit velmi bolestivý zánět s otokem tváře. Mrtvý zub je nezbytné endodonticky ošetřit, což znamená, že kořenový váček musí být chemicky a mechanicky dezinfikován a následně celý uzavřen endodontickou výplní.
Jak pečovat o zuby vašeho psa
Zápach z tlamy značí problémy se zuby psa, a jejich majitelé až teprve teď začnou o zuby psa pečovat. To už však bývá stádium, na které jistě pouhá zubní pasta nebude stačit. A proto by měli o zuby svého pejska pravidelně pečovat již od věku štěněte.
Syrové maso
Prvním a zároveň nejjednodušším způsobem, jak o chrup psa pečovat je krmení syrovým masem, kterým bude psovi dopřána přirozená strava, podpoří se tím jeho zdraví a bude pečováno o jeho zuby, protože trháním a žvýkáním svaloviny se odstraní zubní plak, který se nebude moci usazovat a tím nevznikne ani zubní kámen.
Kosti na okusování
Stejně jako syrové maso pečují o zuby také kosti, hlavně ty s velkým kloubem, jako je např. vepřové koleno atd. Okusování kostí a velkých kloubů pomáhá psovi zbavovat se mechanicky nečistot ze zubů a tím jeho chrup čistí.
Dávejte však svému psovi jen syrové kosti, nikoliv tepelně upravené. Je to proto, že ty se štěpí a pejskovi tak mohou způsobit zdravotní potíže. Pokud ale psa krmíte spíš granulemi, tak s množstvím kostí, které mu dáte sníst, buďte velmi opatrní. Jestliže to s nimi přeženete, můžete psa „zabetonovat“, což pro něj příjemné jistě nebude.
Bylinný olej na zuby a dásně
Přípravky z bylin pro podporu zdraví získávají v posledních letech čím dál více na oblibě, a stejně tak je tomu i v chovatelství. K dostání jsou všelijaké bylinné doplňky stravy, jak preventivní, tak i léčivé. Jednou z nich je také bylinný olej pro zdravé zuby a dásně. Jde o směs bylin, jako je například máta, heřmánek, tymián nebo citroník. Tyto bylinky mají protizánětlivé účinky, odstraňují z organismu škodlivé látky atp. Díky tomu pomáhá tento přípravek udržet dásně zdravé a odstraňovat zápach z tlamy.
Enzymatické plátky
Enzymatické plátky se podobají běžným žvýkacím tyčinkám, ale již svým tvarem a tím, že je pes žvýká, pomáhají odstraňovat zubní plak. Tyto plátky obsahují enzymy pomáhající vyrovnat hladinu bakterií v dutině ústní stejně tak, jako enzymatické zubní pasty.
Čištění zubů ultrazvukovým kartáčkem
Tato varianta je ideálním řešením pro lidi, jejichž pejsci mají potíže s tvorbou zubního kamene. Ale existuje možnost čištění psích zubů ultrazvukovým kartáčkem i bez anestezie. Zubní kámen je v tomto případě odstraněn za 15 minut, ale nebude to jen po jednom takovémto ošetření, bude potřeba nejméně dvě, tři a dále také péče v podobě čištění pastou s enzymy či okusování kostí nebo hraček.
Čištění zubů ultrazvukem v celkové anestezii
Pokud vašemu čtyřnohému miláčkovi nic jiného nepomůže, pak je možné nechat pejskovi zuby vyčistit ultrazvukem v celkové anestézii. Tento způsob čištění zubů je naprosto účinný a spolehlivý, avšak je tu riziko, kterým je právě anestezie, která může vždy být jistým rizikem, a proto se snažte zabránit tomu, aby stav zubů vašeho psa tento zákrok nepotřeboval.