Péče o zuby u psů a koček

Majitelé psů by neměli zapomínat i na péči o jejich chrup. Zubní kazy psi většinou nemívají, ale často se jim na zubech vytváří zubní kámen, který může být zdrojem dalších potíží. Přítomnost kazu nebo zubního kamene není příjemný a projevuje se nelibým zápachem z tlamy, a teprve potom začnou někteří majitelé psa tento problém řešit. Zubní kaz a intenzívní zánět dásní jsou bolestivé stavy, které mohou být příčinou poruchy příjmu potravy. Samozřejmostí by tedy mělo být ošetření postižených zubů veterinářem.

pes a kočka

Zuby by měl majitel svému psovi čistit jednou denně. Použít může klasický zubní kartáček pro lidi, ale musí být hustý a jemný. Zubní pasta by však měla být vyrobena speciálně pro psy, neboť v pastách pro člověka jsou obsaženy některé látky, které psům neprospívají, a proto by je neměli polykat.

Zubní kaz u psů

Zubní kaz u psů je onemocněním tvrdých zubních tkání, které vzniká za těchto podmínek:

1) Vnitřní, ke které patří špatný vývoj zubu, neuspokojivý vývoj zubní skloviny, poruchy funkce endokrinních žláz, látkové výměny a jiná onemocnění.

2) Vnější, u které je to výskyt mikroorganismů v ústní dutině, abraze skloviny, přítomnost zbytků krmiva atd. Příčin vzniku zubního kazu u psů je zřejmě více.

Projevy a výskyt zubního kazu

U psů se zubní kaz nevyskytuje často, avšak pokud se objeví, pak bývají postiženy zejména špičáky nebo stoličky. Kaz se projevuje poškozením zubní skloviny. Tento proces se postupně prohlubuje, dochází i k bakteriální infekci, a u psa tak může dojít až k předčasné ztrátě zubů.

Ošetření zubního kazu

Zubní kaz se musí ošetřit odvrtáním poničené části zubu, a pokud je obnažena zubní dřeň, překryje se vyplňovaným materiálem. K těmto výplním je používán skloionomerní cement a fotokompozitní materiál. Jestliže z různých důvodů dojde k poškození zubní dřeně (infekce, devitalizace), porušená část nebo i celá dřeň se odstraní přímo z kořenového kanálku a vzniklý prostor se pak vyplní. Takto ošetřený zub má větší sklony ke zlomeninám, a proto je lépe tomu předcházet a již vyvíjející se zubní kaz ošetřit.

Zubní kámen

Zubní kámen vzniká na základě mineralizace zubního plaku, která vzniká postupně již 2 týdny po jeho vzniku. Zubní kámen mívá různé zabarvení, může to být světle žlutá, světle hnědá až černohnědá. Zvyšování množství zubního kamene pak na dáseň tlačí a tu zubní kámen dráždí a způsobuje zánět. Je-li zánět hluboký, mění se v parodontózu, čímž se uvolňuje závěsný aparát zubu a tím i uvolnění zubu. Usazený zubní kámen bývá jednou z hlavních příčin nepříjemného zápachu z ústní dutiny a může být i vážným zdrojem infekce celého organismu. Stálým polykáním velkého množství bakterií pronikají bakterie zanícenou dásní do krevního oběhu a dochází k velké zátěži organismu. Ve větší míře se zubní kámen usazuje hlavně u malých a středních plemen psů, ale u trpasličích plemen se to stává obvykle už v prvním až druhém roce života.

Čištění zubního kamene

Od přírody mají psy nižší práh bolestivosti zubů, a tak i při zánětu dásní, zubním kameni a paradentóze mohou většinou normálně přijímat potravu, aniž by majitel něco zpozoroval. Kontrola chrupu a dutiny ústní by se proto měla provádět pravidelně alespoň jednou ročně, což veterinární lékaři běžně dělají při vyšetřením před vakcinací. U psů trpících problémy v ústní dutině je vhodné docházet na prohlídky častěji. Jestliže se vašeho čtyřnohého miláčka zubní kámen objeví, je zapotřebí ho odstranit. Nejlépe se odstraňuje zubním ultrazvukem v celkovém uklidnění. Pokud by pes uklidněn nebyl, mohlo by dojít ke stresování a k nebezpečí poškození skloviny a dásně. 

Prevence vzniku zubního kamene

Po odstranění zubního kamene je dobré dásně dle jejich stavu přeléčit vhodnými léčebnými přípravky a zuby pravidelně čistit dvakrát týdně. K čištění je vhodné používat zubní kartáček, který je speciálně navržený pro zvířata, a zubní pastu s enzymy, která zamezuje dalšímu usazování zubního kamene. Ke krmení lze zvolit granule speciálně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje také velké množství pamlsků obsahujících enzymy, které zpomalují usazování zubního kamene a různé hračky, které se k tomuto záměru doporučují.

Obrušování zubů

Obrušování zubů u psů se může provádět buď kvůli špatnému skusu, nebo kousání kamenů a jiných tvrdých předmětů při aportování. Při postupném obrušování zubu však existuje riziko odkrytí zubní dřeně a vzniku infekce, a proto není aportování kamenů vhodnou zábavou.

Mrtvý zub

Zdravý zub má uvnitř dutinu, kde se nacházejí nervy, cévy a zubní dřeň. Pokud je zub postižený hlubokým kazem, pronikne infekce do blízkosti zubní dřeně, vznikne zánět a dřeň začne odumírat. Takový zub je nazýván mrtvým zubem. Mrtvý zub je šedě zbarvený a má vyšší křehkost a také lomivost. Případná infekce se může přes takto poškozený zub dostat kořenovým kanálkem až do kosti, která zub obklopuje a vytvoří se tzv. váček, který může prasknout, a způsobit velmi bolestivý zánět s otokem tváře. Mrtvý zub je nezbytné endodonticky ošetřit, což znamená, že kořenový váček musí být chemicky a mechanicky dezinfikován a následně celý uzavřen endodontickou výplní.

Jak pečovat o zuby vašeho psa

Zápach z tlamy značí problémy se zuby psa, a jejich majitelé až teprve teď začnou o zuby psa pečovat. To už však bývá stádium, na které jistě pouhá zubní pasta nebude stačit. A proto by měli o zuby svého pejska pravidelně pečovat již od věku štěněte.

Syrové maso 

Prvním a zároveň nejjednodušším způsobem, jak o chrup psa pečovat je krmení syrovým masem, kterým bude psovi dopřána přirozená strava, podpoří se tím jeho zdraví a bude pečováno o jeho zuby, protože trháním a žvýkáním svaloviny se odstraní zubní plak, který se nebude moci usazovat a tím nevznikne ani zubní kámen.

Kosti na okusování

Stejně jako syrové maso pečují o zuby také kosti, hlavně ty s velkým kloubem, jako je např. vepřové koleno atd. Okusování kostí a velkých kloubů pomáhá psovi zbavovat se mechanicky nečistot ze zubů a tím jeho chrup čistí.

Dávejte však svému psovi jen syrové kosti, nikoliv tepelně upravené. Je to proto, že ty se štěpí a pejskovi tak mohou způsobit zdravotní potíže. Pokud ale psa krmíte spíš granulemi, tak s množstvím kostí, které mu dáte sníst, buďte velmi opatrní. Jestliže to s nimi přeženete, můžete psa „zabetonovat“, což pro něj příjemné jistě nebude.

Bylinný olej na zuby a dásně

Přípravky z bylin pro podporu zdraví získávají v posledních letech čím dál více na oblibě, a stejně tak je tomu i v chovatelství. K dostání jsou všelijaké bylinné doplňky stravy, jak preventivní, tak i léčivé. Jednou z nich je také bylinný olej pro zdravé zuby a dásně. Jde o směs bylin, jako je například máta, heřmánek, tymián nebo citroník. Tyto bylinky mají protizánětlivé účinky, odstraňují z organismu škodlivé látky atp. Díky tomu pomáhá tento přípravek udržet dásně zdravé a odstraňovat zápach z tlamy.

Enzymatické plátky

Enzymatické plátky se podobají běžným žvýkacím tyčinkám, ale již svým tvarem a tím, že je pes žvýká, pomáhají odstraňovat zubní plak. Tyto plátky obsahují enzymy pomáhající vyrovnat hladinu bakterií v dutině ústní stejně tak, jako enzymatické zubní pasty.

Čištění zubů ultrazvukovým kartáčkem

Tato varianta je ideálním řešením pro lidi, jejichž pejsci mají potíže s tvorbou zubního kamene. Ale existuje možnost čištění psích zubů ultrazvukovým kartáčkem i bez anestezie. Zubní kámen je v tomto případě odstraněn za 15 minut, ale nebude to jen po jednom takovémto ošetření, bude potřeba nejméně dvě, tři a dále také péče v podobě čištění pastou s enzymy či okusování kostí nebo hraček.

Čištění zubů ultrazvukem v celkové anestezii

Pokud vašemu čtyřnohému miláčkovi nic jiného nepomůže, pak je možné nechat pejskovi zuby vyčistit ultrazvukem v celkové anestézii. Tento způsob čištění zubů je naprosto účinný a spolehlivý, avšak je tu riziko, kterým je právě anestezie, která může vždy být jistým rizikem, a proto se snažte zabránit tomu, aby stav zubů vašeho psa tento zákrok nepotřeboval.