Artróza u psů

Artróza je otok nebo zánět kloubů, který se vyskytuje nejen u lidí, ale i u zvířat. Jedná se o velmi časté a rozšířené onemocnění. Kvůli této nemoci trpí psi i lidé bolestmi kloubů a pohybového aparátu, čímž se jim snižuje kvalita životní energie

Artróza u psů

Jedná se o chronickou, degenerativní kloubní změnu, kterou doprovází bolest a progresivní omezení hybnosti postiženého kloubu. Artróza není infekční ani zánětlivé onemocnění, ale je následkem trvalé degenerace kloubní chrupavky nad normální úroveň.

Vznik artrózy může být způsoben abnormálním vývojem kloubu nebo kosti, nestabilitou okolních vazů a šlach, úrazem a následném poškozením kloubu, infekcí a autoimunitním poškozením kloubů. Při léčbě artrózy se používají protizánětlivé léky a látky vyživující a chránící poškozenou chrupavku.

Projevy artrózy u psů

Artróza u pejsků se vyznačuje kulháním, nechutí k pohybu, potížemi se stoupáním po schodech, ztuhlou chůzí apod. Nemocní psi se pohybují pomaleji, nechtějí došlápnout na bolestivou končetinu nebo občas kňučí, aby příznaky signalizovali. Dalším příznakem artrózy je změna držení těla. Zvíře usiluje o přesunutí své váhy tak, aby nevyvíjela tlak na bolavý kloub, ale následkem toho se může vyvinout atrofie svalů. Pozoruje se i ztráta chuti k jídlu a změny chování kvůli stresu z bolesti.

Mezi pejskaři je artróza poměrně známá, přesto je její diagnóza velmi stresující pro majitele, tak i pro jeho mazlíčka. Dle závažnosti se příznaky mohou lišit od těžko postřehnutelných až po velice omezující. A proto je velmi důležité pozorně sledovat zdraví vašeho miláčka, především když začne přicházet do let.

Jestliže si všimnete některých z níže uvedených příznaků, pak je konzultace a vyšetření u vašeho veterináře velmi vhodná. Mezi příznaky doprovázející artrózu patří následující:

  • Pokles aktivity
  • Kulhání, ztuhlost, nepřirozený sed, ulevování nějaké končetině apod.
  • Obtíže se vstáváním, především po delším klidu
  • Neochota se pohybovat, skákat, hrát si, chodit do schodů atp.
  • Známky bolesti (podrážděnost, zašklebení při dotyku, únava apod.)
  • Částečná nebo kompletní zchromení či neschopnost chůze
  • Loudání se za páníčkem a “zapomínání”
  • Kňourání nebo jiné zvukové projevy bolesti
  • Zvýšená agresivita či naopak zalézání, schovávání se
  • Jakékoliv jiné změny chování, které značí nepohodu

Onemocnění kloubů se může projevit v jakémkoliv věku, přičemž velmi záleží na plemeni psa a jeho tělesné dispozici. K potížím s klouby nebo jinými kosterními částmi jsou náchylnější velká plemena, nežli malá.

Největším problémem ale je, že někteří majitelé psů občas ignorují první příznaky bolesti jejich chlupáčků. Přehlížení této nemoci zatím může způsobit bolesti končetin a snížení pohybové aktivity psa. Tím, jak nemoc postupuje, může zničit chrupavku na povrchu kosti a produkovat velkou spoustu kostní tkáně kolem kloubu. Poškozené složky kloubní chrupavky pak začnou vylučovat zánětlivé enzymy, které zdravou kloubní chrupavku poškozují. Proto je velmi důležité příznaky rozpoznat a léčbu zahájit včas.

Zde vám přinášíme několik rad jak pomoci vašemu psovi a artrózou:

 1) Neklouzavé podlahy

Dlaždice jsou kluzké a pes s artritidou se po nich může velmi obtížně pohybovat. Jestliže na ně položíte velkou rohož nebo koberec, tak tím vašemu psovi usnadníte život a zabráníte i mnoha nechtěným uklouznutím, pádům a následným úrazům.

2) Měkký pelíšek

Takový pelíšek bude pro vašeho pejska určitě pohodlnější. Důležitý je obzvláště pro hubené psy, u kterých hrozí otlaky na kostnatých výběžcích a proleženiny.

3) Léky

K dispozici je celá řada léků, které pomohou vašemu psovi cítit se lépe. Některé z nich, jako je např. Rimadyl, se řadí do skupiny nesteroidních protizánětlivých látek, kterými je potlačován zánět a bolest, protože zabraňují syntéze prostaglandinů. Další látky jako třeba Alavis, Chassoton a Caniviton dodávají tělu látky nutné pro výživu a regeneraci postižené chrupavky. Zeptejte se vašeho veterináře, který přípravek by se pro vašeho pejska hodil nejvíce.

5) Klid a ticho

Jak váš pes stárne, může začít být méně tolerantním, než býval. Bolestivé klouby mu již znemožňují hrát si s dětmi tak jako dřív. Vždy na jejich společné řádění dohlížejte a promyslete si, jestli nebude lepší držet hodně malé děti raději stranou. Někteří psi si i přes všechny bolesti budou chtít užívat společenského života i nadále. Dopřejte jim ho, ale jestli chcete zabránit větší bolestivosti kloubů a jejich pozdějšímu otoku, bude lépe myslet na heslo všeho s mírou a společenské vyvádění zavčas ukončit.

5) Masáže

mohou zlepšit krevní oběh, zvýšit ohebnost a pocit pohody.

6) Snížení hmotnosti

Artrózou trpí většinou obézní psi. Je-li tomu tak u vašeho psa, pak si uvědomte, že když váš pejsek ztratí nějaké to kilo, velmi to uleví jeho kloubům i srdci.

7) Pohyb

Pravidelný přiměřený pohyb může některým psům celkem prospět. Pohybem jsou posilovány svaly a vazy a tím klesá riziko úrazu. O vhodné míře pohybu vašeho pejska se v každém případě poraďte s veterinářem.

8) Extra čas

Na pejska s artrózou nespěchejte. Vždy mu trvá trochu déle, než vyjde do schodů, ujde určitou trasu, nastoupí nebo vystoupí z auta. Když potřebuje, pomozte mu a především mu dejte ten čas, který potřebuje.

Léčba artrózy pomocí kmenových buněk

Ze Spojených států k nám už dorazilo všechno možné a jedním z kladných přínosů je léčba artrózy pomocí kmenových buněk. I když vědci u lidských pacientů si nejsou ještě zcela jisti s čísly účinnosti, u psích pacientů se zatím jeví tato metoda léčby jako účinná.

Kmenové buňky se nejčastěji získávají z tukové tkáně jedince. Jedná se o buňky, které mají neobyčejné hojivé a regenerační schopnosti. Tyto buňky se smíchají se speciálně připraveným roztokem s krevní plazmou a následně se injekčně aplikují na postižené místo. Tento postup je však třeba několikrát zopakovat. Výsledky jsou ohromující a dostavují se již v průběhu 14 dnů. Zničená nebo poškozená tkáň se začne zacelovat a obnovovat. Tato metoda již zachránila nejednoho psa před nezbytnou implantací endoprotetik, což je krajní postup léčby artrózy. Tato metoda se dá použít také u jiných závažných onemocnění, avšak protože je teprve v začátcích, patří mezi finančně náročnější metody léčby, které si zatím nemůže dovolit každý.  

Prevence

Již ve štěněčím věku může majitel pejska začít s prevencí artrózy. Mezi nejdůležitější opatření patří zabránění nadváze zvířete. Pro optimální růst je důležité krmivo obsahující všechny základní vitamíny, minerální látky, stopové prvky a aminokyseliny. Při výběru psa se doporučuje přesvědčit se, že jeho rodiče netrpí kloubním onemocněním, jako je dysplazie kyčelního či loketního kloubu. Aby se klouby v období růstu vyvíjely správně, nemělo by štěně bývat často vystavováno nadměrné zátěži, jako je chůze do schodů, dlouhé procházky nebo naskakování do auta. I pro starší psy jsou lepší častější a kratší procházky.