Infekční laryngotracheitida u psů

Kašel u psa je odborně zvaná infekční laryngotracheitida, kterou lidé znají pod názvy psincový nebo kotcový kašel. Jedná se o nemoc, která se může u vašeho pejska snadno vyskytnout. Jaké jsou její příznaky, a co mu dát na vykašlávání? Existuje proti ní očkování? Společně se na to podíváme.

Infekční laryngotracheitida u psů

Psincový kašel

Psincový kašel byl takto pojmenován na základě velké nakažlivosti zvířat v oblastech, kde je vysoký počet psů, jako jsou výstavy, ústavy, psí parky nebo psí cvičiště. Zde se tento druh kašle šíří velmi rychle a nejsnadněji postihuje psy s nízkou imunitou. Jsou to hlavně březí feny, štěňata nebo senioři.

Typický psincový kašel je dávivý a suchý. Dá se snadno vyvolat podrážděním průdušnice, například při krmení nebo silnějším táhnutím za obojek. Majitelé mívají dojem, že se jejich psovi něco zapíchlo v krku, a občas nechtěně zaměňují dávivý kašel s nevolností a pocitem na zvracení. Objevit se může i pšikání nebo výtok z nosu. V těžších případech se vyskytuje i horečka, nechutenství, celková slabost a pes může být i bez energie a unavený. Pokud jste tyto příznaky zpozorovali, měli byste zbystřit.

Mějte na paměti, že psincový kašel je možné i vakcinovat.

Kotcový kašel

Kotcový kašel je způsoben onemocněním horních cest dýchacích, jehož příčinou jsou různí původci virového původu. Mezi tyto původce patří virus parainfluenzy psů typu 2 a psí adenovirus také typu 2. Dále to mohou být bakterie Pasteurellu , Bordetellu bronchisepticu nebo Pseudomonas.

Kotcový kašel je typická kapénková infekce, a proto k přenosu stačí, aby se dva psi očmuchali, pohrávali si se stejnými hračkami nebo byli v blízkém kontaktu a pili z jedné misky.

Protože nemoc může mít různý průběh, používá se také různá léčba. U lehčích infekcí je nutný jen klidový režim a pomocné léky, u těžších musí být nasazena antibiotika.

Je důležité informovat o zdravotním stavu psa vašeho veterináře, který situaci posoudí a případně zvolí vhodnou léčbu. Kotcový kašel mívá obvykle lehký průběh a trvá 5 - 14 dní. Pejsek by se měl již po několika dnech léčby cítit lépe.