Blechy u koček
Blecha kočičí (Ctenocephalides felis) je jedním z druhů parazitického hmyzu, který patří do řádu blechy. Jedná se o parazit vyskytujícím se především u koček a psů. Byla však nalezena také na kozách, telatech, králících, hlodavcích, ale i na člověku. Je tedy rozšířena po celém světě.
Popis a výskyt
Tělo dospělé blechy je zbarveno červenohnědě, občas i černě. Dospělý jedinec je velký 1–3 mm a má mohutné zadní nohy. Velké skoky poskytuje bleše látka resilin. Dospělá blecha žije 4 až 25 dní.
V posledních deseti letech se rozrostl počet chovatelů koček a psů, přičemž nejvíce rozšířená je blecha kočičí. Velmi dobře se jí daří v prostorách, kde jsou zvířata chována ve vytápěných bytech. Nachází se nejen na kočkách, ale také na psech a především na městských zvířatech. Na člověku sají krev také velmi rády, stejně jako na jiné řadě hostitelů.
Příznaky blech u koček
Zablešená kočka může být původcem celé řady infekcí, mezi které patří i bartonelóza, což je nemoc z kočičího škrábnutí. U člověka se vyznačuje horečkami, bolestivým zduřením mízních uzlin a vyžaduje antibiotickou léčbu.
Při kousnutí blecha vylučuje látku zabraňující srážlivosti krve, a právě tato látka jí dává možnost krev nasát. Současně způsobuje imunní reakci těla, jako je například svědění, což je v podstatě alergie na bleší kousnutí. Hlavní příznaky výskytu blech u koček se projevují tím, že se kočka neustále škrábe a vznikají tak kousance červené barvy. Na kůži se jí mohou objevit i lysiny, zejména u hlavy.
Léčba
Nejběžnějšími prostředky proti blechám jsou šampóny, spreje, speciální obojky a tablety. Zároveň je nutné uklidit celou domácnost – ošetřit ji insekticidem na lezoucí hmyz, vyluxovat a řádně vyklepat pelíšky, deky, čalounění, ale sáček nenechávat ve vysavači!
Prostředky proti blechám dělíme do dvou skupin:
Adulticidy, které hubí dospělé jedince, a regulátory růstu, jež brání vývoji vajíček. Oba dva typy prostředků mají své výhody a nevýhody. V prvním případě musí být hubící látka v kontaktu s blechou. Nevýhodou růstových regulátorů je to, že nedokážou zabránit usazení blechy na kočce, avšak hned jak blecha začne sát krev, nasaje i látky, které vývoji vajíček zabraňují. Nejlepším řešením je tedy kombinace obou typů prostředků.
Pro kočky lze použít také účinné látky imidacloprid a fipronil. V místě styku obojku s kůží nebo v místě aplikace prostředku se mohou objevit alergické reakce. Pokud kočka přípravek pozře, mohou se vyskytnout nežádoucí účinky – nadměrné slinění, zvracení a svalový třes. Jestliže uvedené příznaky zpozorujete a navíc jste provedli antiparazitní kúru, navštivte raději svého veterinárního lékaře.