Kašel u psa

Onemocnění, která mohou způsobovat kašel u psa:

Kašel u psa

Chronická bronchitida

Tento poměrně častý problém starších psů způsobuje nadměrná zánětlivá reakce v průduškách, která je spojena s produkcí velkého množství hlenu. U chronické bronchitidy není dosud zcela jasná příčina jejího vzniku. Uvádí se, že je to vlivem znečištěného ovzduší, kouřením v domácnosti, vysoké prašnosti nebo imunitní poruchy.

Kašel je mnohem drsnější a hlubší, než když vychází z horních dýchacích cest. Je také produktivní, což však majitel nemusí zpozorovat, protože psy hlen většinou nevykašlou, ale spolknou. Dá se to však poznat tím, že ke konci fáze kašle se pes začne dávit, poté chrchlat a polykat. Kromě kašle jsou však psi zpravidla v pořádku a jejich aktivita se nesnižuje.

Pro stanovení závěrečné diagnózy chronické bronchitidy je nezbytné vyloučit především ostatní příčiny kašle. Léčebnou metodou jsou kortikoidy.

Srdeční onemocnění

Jedním z nejčastějších příznaků srdečního onemocnění je právě kašel. K „srdečnímu“ kašli u psa dochází většinou ve spánku v noci. Nemocné srdce vyvolává kašel dvěma způsoby. Zvětšené srdce tlačí na průdušnici, čímž ji dráždí, a krev, kterou nezvládá pumpovat, ulpívá v plicích, které se tak zalévají tekutinou, a vzniká plicní edém. V tomto případě je kašel vždy vlhký a může se projevit také vykašláváním pěny. Mezi další příznaky srdečního onemocnění se řadí zamdlévání, pokles aktivity nebo plnění břicha tekutinou – ascites.

Onemocnění srdce musí být vyloučeno jako první hlavně u starších psů.

Nádorové onemocnění

Přestože jsou primární nádory plic poměrně vzácné, existuje více druhů nádorů, které do plic metastazují. Z těch nejčastějších jsou to osteosarkomy, nádory mléčné žlázy, hemangiosarkomy atp. Diagnostika je založena na rentgenu hrudníku. Nález plicních metastáz je vždy vážný a stav by se měl konzultovat s veterinárním onkologem.

Zánět plic (pneumonie)

Kašel spojený s obtížným dýcháním, horečkou a výtokem z nosu může značit zánět plic. Po potvrzení diagnózy je většinou nutná hospitalizace s infuzní terapií, antibiotika a často také kyslíková terapie.

Parazitární infekce

Kašel u psa způsobený parazitárními příčinami jsou v našich oblastech poměrně opomíjené. Může se jednat jak o kašel při přemísťování škrkavek u štěňat, tak o primární parazity dýchacích cest, tzv. plicnivkami. Také červivost srdce (dirofilarióza) může kašel vyvolat, tu si ale většinou přivezete z dovolené. S plicnivkami se však setkáváme i u nás v České republice. Mezihostitelem jsou měkkýši, které pes snadno spolkne i omylem, např. při hře s míčkem. Kašel zde bývá občas spojen s výskytem červů ve stolici nebo i se zvracením. Diagnóza je v tomto případě náročnější. Vyšetřuje se také stolice na tzv. larvoskopii, ale definitivní diagnózu často umožní teprve bronchoskopie se zjištěním červů v plicích.

Cizí tělesa

Tu a tam se stane, že při hltavém polykání nebo při hře vdechne pes kousek hračky nebo krmiva a začne reflexně kašlat. V takovém případě je stanovení diagnózy i vyřešení celkem snadné. O hodně komplikovanější jsou případy, kdy pes vdechne třebas malou třísku, která pak způsobuje chronické abscedující záněty v dýchacích cestách. Takové případy se někdy vyřeší až operativní cestou.

Prevence

Na podzim je vhodné psovi preventivně podávat doplňky stravy na podporu imunity a rostlinné přípravky. Vyzkoušet můžete např. sirup z Echinacey, dobrý je také Canvit Immuno či účinné pamlsky Brit Care Functional Snack Immunity.

Veterinární lékař vám může navrhnout i očkování proti psincovému kašli. Je to speciální typ vakcíny, která chrání před nejvíce častými původci kašle u psa a aplikuje se rovnou do nosu. Avšak vzhledem k tomu, že původcem mohou být bakterie i viry či jejich kombinace, není vakcína vždy účinná stoprocentně, a i přes ni se pejsek může nakazit.