Letní vyrážka u koní
V období léta se u koní objevují především muchničky, pakomáři, bodalky a ovádi. Ti koně koušou a štípou, kde se dá. Obvykle se na koně používá repelent, avšak u některých koní je nedostačující.
Mezi tyto koně se řadí hlavně koně s letní vyrážkou neboli dermatitidou, což je nejčastějším kožním onemocněním koní. Letní vyrážka, jak již název naznačuje, je sezónní onemocnění kůže, které se opakovaně objevuje v teplejších ročních obdobích. Jedná se v podstatě o alergickou reakci na hmyzí bodnutí, která způsobuje zejména výše uvedený hmyz. Je to absolutně nejčastější alergické kožní onemocnění koní.
Typy alergické letní dermatitidy u koní
Typickými alergickými letními vyrážkami u koní jsou následující:
Hypersenzitivita I. typu – tento typ letní vyrážky u koní je zprostředkován protilátkami typu IgE. Jakmile se alergen, který je obsažen převážně ve slinách hmyzu, naváže na IgE molekulu, uvolní se z bazofilních granulocytů (histamin, serotonin, adenosin) a žírných buněk mediátory zánětu a začne tvorba prostaglandinů a leukotrienů, které mají na svědomí příznaky alergické reakce na určitých místech nebo ve vážnějších případech dokonce i anafylaktický šok.
Hypersenzitivita IV. typu - tento typ je nazýván také jako pozdní a je zprostředkován buňkami. Maximální reakce vzniká po 24 až 72 hodinách po vystavení koně alergenu. Hlavní roli v procesu hypersenzitivity IV. typu hrají T-lymfocyty, které začnou po aktivaci s alergenem produkovat cytosiny. Tyto látky přitahují makrofágy produkující v místě bodnutí enzymy, jež způsobují rozklad tkání a poté vznik zánětu.
Příznaky letní vyrážky u koní
Z typických sezónních klinických příznaků můžeme jmenovat především svědění a kožní změny v místě kořene ocasu, hřívy, kolem uší, na spodině hrudníku a břicha a v mezinoží. Na postižených místech je kůže zarudlá a vytváří se otoky a krusty. Při škrábání se postižená místa prohlubují až na spodinu, která krvácí. Mnohdy dochází ke vzniku bakteriální infekce, léze svědí a rozšiřují se. Kůň se pak neustále drbe a kruh se uzavírá.
Léčba
Stoprocentně účinná léčba letní vyrážky prozatím neexistuje. Veterinární lékař koni předepíše nejčastěji léky ke zmírnění alergie a proti svědění, a při vzniku infekce antibiotika. Důležitou součástí léčby tak mimo podávání léků zůstává prevence opakovaného poštípání koně hmyzem. V neposlední řadě je nutná i strava s nízkým množstvím bílkovin, protože při stravě, která je na bílkoviny bohatá, se kůň více potí, protože pocení hmyz přitahuje.
Dobré je také zaměřit se na úpravu domácího prostředí:
-
Je třeba omezit výskyt stojaté vody, ve které se hmyz líhne a pečovat o čistotu napáječek a žlabů. Ustájení vybírejte s ohledem na blízkost rybníků, všímejte si přítomnosti bažin a mokřin v blízkosti pastviny a stájí.
-
Při péči o pastviny pravidelně uklízejte trus a udržujte spíše nízký pastevní porost.
-
Zdi stáje ošetřujte insekticidy a do oken můžete zabudovat síťky proti hmyzu. Velkou výhodou je, když můžete stáj větrat pomocí ventilátorů. Ty totiž tvoří proudění vzduchu, ve kterém malý hmyz nedokáže létat.
-
Používejte repelenty a celotělové síťové deky. Je nutné použít také díl na krk, jelikož tam hmyz rád sedá.
-
Pastva a ježdění mimo dobu aktivity hmyzu, což je brzy ráno a v noci.
Podpůrný léčebný vliv může mít také podávání bylinek nebo jiných doplňků do krmiv. Můžete je dávat do krmení a některé bylinky je dobré aplikovat lokálně přímo na postižená místa, a to tak, že připravíte čaj nebo odvar a kožní léze jimi budete omývat.