Jak chránit koně před hmyzem

Za hezkých letních dní dochází i k řadě různých problémů. Se stoupajícími teplotami se začíná zvyšovat také spousta hmyzu, který znepříjemňuje život jak lidem, tak i koním, který pro ně může být nebezpečný, jelikož vyvolává celou řadu zdravotních problémů. Jedná se především o bodavé mouchy, ovády a klíšťata. Některé druhy hmyzu mohou svým bodnutím způsobit alergickou reakci nebo zanést do těla různé parazity.

repelenty pro koně

Velký malér začíná ve chvíli, kdy je hmyzu skutečně hodně. Když se koně pasou nebo zrovna odpočívají, tak jsou hmyzem obklopeni téměř všude. Hmyz se jim usazuje na hlavě, vniká do nozder, uší, očí apod., a to je problém, protože dochází k jejich sedání do vnitřního koutku oka. Pro koně je to velmi obtěžující, protože se nemohou v klidu popásat a odpočívat. Ještě větším problémem však je, když hmyz zanese do očí viry nebo bakterie a vyvolá infekci. Zanícené oči koní na pastvinách je bohužel častým případem a jejich majitelé by měli mít povinnost tomu zabránit.

Obvykle dochází k méně vážným, ale velice nepříjemným zánětům spojivek. O mnoho horší situace však nastává, jestliže nedojde pouze k zánětu spojivek, ale zanítí se i rohovka. Řešení takovýchto očních problémů v létě slouží i jako prevence, která by měla být koním dopřána. V první řadě musí být nemocné oko dostáno pryč ze sluníčka, protože to dráždí oči ještě více. Koně je vhodné stáhnout do stáje nebo pod přístřešek a ponechat jej na zastíněném a chladnějším místě do doby, než se oko zahojí. Oko se může i vypláchnout některým přípravkem, který je k tomu určený.

Repelenty pro koně

Další metodou ochrany koní před hmyzem jsou repelentní přípravky, které snižují napadení hmyzem. Mohou být buď ryze přírodní, nebo mohou obsahovat určité chemické látky, které hmyz odpuzují. Repelenty jsou v současnosti k dostání ve velmi široké škále. Před první aplikací repelentu na koně je třeba jej nejdříve vyzkoušet. Najděte na koni nějaké místo, nejlépe je to na jemné kůži v mezinoží a vyčkejte do druhého dne, kdy již můžete zjistit, jestli nedošlo k nějaké reakci na kůži. Kůň by totiž mohl na určitý repelent reagovat alergicky, a ten by se tedy neměl používat.

Trvání účinku jednotlivých repelentů činí od několika hodin až po celý týden. Repelenty jsou vyráběny ve formě gelů, sprejů, mastí či roll-onů pro snadnou aplikaci kolem očí. Existují i recepty na domácí odpuzovače hmyzu, které si majitelé koní předávají mezi sebou. Obvykle jde o bylinnou směs a koření louhovanou v lihu. Nejčastěji je používána citrónová tráva, hřebíček, jablečný ocet, tea tree oil a rozmarýn. Na každého koně však působí něco jiného, takže musíte zkoušet. Na trhu lze také najít např. repelentní obojky, které se často používají i u psů.

Kvalitní repelenty vydrží na koňském těle několik dní. Nejoblíbenějšími jsou díky rychlému a jednoduchému použití repelenty ve formě spreje. Pro všechny koně není však zvuk tryskajícího repelentu příjemný a v tomto případě se spíše volí gelové repelenty, jež se nanesou na houbičku a velmi snadno se pak aplikují na celé tělo. Při aplikaci repelentu je třeba být více opatrný, vyhnout se očím, nozdrám a všem kožním poraněním.