Čmelík kuří

Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) zvaný také jako muňka nebo čmel je drobný pavoukovitý roztoč o velikosti cca 0,5 mm, který se živí krví ptáků a drůbeže, nejčastěji slepic. Do kurníku totiž bývá často zavlečen divokými ptáky, jako jsou holubi a vrabci.

Čmelík kuří v kurníku

Popis a vývoj čmelíka

Barva čmelíka je šedá a červená, což závisí na objemu nasáté krve. Na první pohled vypadají čmelíci jako klíšťata a také se tak chovají, což znamená, že se na slepici přisají a začnou sát jejich krev. Čmelům se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí, a proto vyhledávají zapařené peří slepic, které pak napadají. Na slepicích se krmí cca 2 hodiny a pak zalezou do svého úkrytu ve škvírách kurníku, kde se paří a snáší vajíčka. Z nich se vyvinou larvy, které se pouze za jeden týden mění v dospělého čmelíka schopného rozmnožování.

Jak poznat čmelíky u slepic

Vidět čmelíky u slepic pouhým okem není vůbec snadné. Celý proces vývoje čmelíka je velmi rychlý, a pokud nezasáhnete včas, může u slepic dojít ke snížení produkce a kvality vajec. Slepice bývají v tomto případě unavené, neklidné, hubnou a v nejhorším případě může dojít i k jejich úhynu. Čmelíci navíc přenášejí i celou řadu jiných nemocí.

Jak se čmelíků zbavit

Základem je včasné podchycení situace. V tomto případě se můžete čmelíků zbavit a tak zachránit váš chov. Pravidelně kontrolujte i jejich výskyt v kurníku a na slepicích.

Základním prostředkem pomáhajícím vyhubit čmelíky v kurníku, je speciální hubící postřik. K dispozici jsou přípravky, které jsou pro boj se čmelíky přímo určené. Protože se tito paraziti libují v těžko přístupných a těsných úkrytech, tak nemusí být úplně všichni ihned vyhubeni, a proto je vhodné první aplikaci postřiku za nějakou dobu opakovat. Kromě stěn nezapomeňte ošetřit i podlahu a strop kurníku.

Můžete použít i křemelinu, ale její aplikace v kurníku je trochu náročnější, než použití postřiku. Je totiž nutné ji vsypat do všech skulin, spár nebo děr v kurníku, kde se čmelíci mohou schovávat.

Použít lze i hašené vápno, které po úklidu a dezinfekci kurníku smícháte s vodou a štětcem jím potřete celý kurník. Před tím, než do kurníku opět pustíte slepice, musí kurník zcela vyschnout, což trvá přibližně týden.

Aplikovat můžete i odpuzovač parazitů, což je sprej, který vaše slepice nechtěných parazitů rychle zbaví, i když dle doporučení výrobce může být nutné aplikaci po několika dnech znovu opakovat.