Sedativa pro domácí mazlíčky

Speciální sedativa se vyrábí i pro čtyřnohé mazlíčky. Těm se tyto uklidňující léky podávají v určitém okamžiku. Jedním takovým případem je každoročně očekávaný silvestr. Tento večer se nese ve znamení bujarých a veselých oslav. Ty někdy končí až v brzkých ranních hodinách. Pro lidi je to samozřejmě velká zábava, ale zvířata to nesou nelibě. Zkrátka pro ně je tento den hotové peklo.

Sedativa pro domácí mazlíčky

Ohňostroje a různé dělobuchy děsí nejenom psi a kočky, ale i jiné domácí zvířectvo. Mezi něž se počítá například papoušek. Těm vadí přespříliš intenzivní hluk, který u nich může způsobit zdravotní obtíže. Dejme tomu jde o určitou úroveň bolesti. Tyto zvířata vnímají mnohem citlivěji také jakékoliv pachy. Nejhůře toto silvestrovské rejdění snáší psí mazlíčkové, taktéž i kočky. Náhlý a neočekávaný rámus, který nabírá na obrátkách, vyvolává u zvířat extrémní nervové vypětí. Této skupině tvorů vadí jak petardy, také i ohňostroje nebo záblesky, z kterých mají panickou hrůzu. Chovají se vyděšeně a mají strach. Někdy se u nich objeví křeče, jindy zase se začnou třást. Vzácnosti u nich není skřípání zubů. Většinou takto vyděšená zvířata vyhledávají bezpečná místa. Zde se schoulí a čekají, až se vše uklidní. Mezi domácími mazlíčky se najdou i tací, kteří vydávají děsivé hlasové projevy. Ke standardním symptomům mohou patřit také hysterické záchvaty. Přidat se mohou i ostatní zdravotní obtíže, jako je například zvracení. Zvíře může trpět průjmem. Neobvyklý u něj není ani příznak inkontinence moči.

Aby lidé předcházeli u svých mazlíčků těmto problémům, sáhnou po sedativech. Jedná se o uklidňující prostředky, které jsou výhradě na předpis. O ty si lze zažádat v kterékoliv veterinární ambulanci. Dotyčná osoba se zde dozví jak správně aplikovat tento lék, taktéž informaci o vhodném podání, aby se výsledný účinek u zvířete dostavil v pravý čas.

Sedativa ovšem mají svá úskalí a nemusí fungovat stoprocentně. Dodat lze i to, že tyto léky sebou přináší určité riziko. Navíc ne každé zvíře skvěle snáší tento druh medikamentu. Nejlepší situace je, když zvíře za svůj život vůbec nedojde do styku s tímto prostředkem. Což se děje málokdy. Lidé by měli k těmto tlumícím preparátům přestupovat obezřetně, a když jej musí zvířeti podat, tak v nejnutnějších případech. Vždy by měl člověk dbát na zdravotní stránku zvířete.

Zvířatům staršího věku či nemocným jedincům by se tyto léky neměli vůbec podávat. Mohlo by se totiž stát, že by se jejich stav zčistajasna zhoršil. Stručně řečeno sedativa by jim spíše ublížili. Tyto jmenované prostředky stojí za sníženým krevního tlaku. Z větší míry mají podíl na zhoršení termoregulační schopnosti. Z tohoto důvodu je na místě, aby páníček měl svého čtyřnohého kamaráda raděj pod stálým dohledem a udržoval jej v teple.

Na sedativa reaguje každé zvíře po svém. U některého mazlíčka nastupuje účinek do pár minut. Zpravidla se podává obvykle doporučená dávka. Existují zvířata, jež se nezklidní ani do třiceti minut. Těm se pak musí podat daleko vyšší dávka sedativ.

Zvíře neudrží rovnováhu, motá se a chová se úplně zmateně. Má zrychlenou srdeční činnost a tím pádem dochází k srdeční zátěži. To jsou ve zkratce vedlejší účinky sedativ. Pokud se člověk k těmto látkám uchýlí, měl by vše pečlivě prokonzultovat s konkrétním veterinářem.

Kromě klasických sedativních prostředků mohou lidé zvířatům podat preparáty ryze přírodního charakteru. Ve své podstatě jde o produkty na vitamínové či bylinné bázi.

V současné době jsou velmi žádané i homeopatika. Jedná se o druh nejšetrnějších léčiv, které účinkuji opět individuálně. Aby výsledný efekt se dostavil, je zapotřebí vybrat nejvhodnější homeopatický produkt.

Sedativa při operačních zákrocích

Účinné látky se sedativními účinky se v jisté míře využívají při usnadnění manipulace se zvířetem. Mimo to veterináři je používají při plánovaném vyšetření a drobnějších chirurgických zákrocích. Jedná se o speciální roztoky bez zápachu a barvy, které se zvířeti podávají intramuskulárně.

Po operaci se některým zvířatům aplikují látky se sedativním působením. Těmi se zklidňují obzvláště energické až enormně aktivní zvířata, aby se vůbec dokázali dostat do odpočinkového stavu. Některým hyperaktivním zvířecím pacientům se naordinuje konkrétní druh sedativ. Ten se jim podává po dobu rekonvalescence.

Sedativa formy

Většina léků s vysoce sedativními účinky lze sehnat na lékařský předpis. Ty dokážou navodit neobyčejné zklidnění domácího zvířete. Psi, kočky, koně a jiné zvířata jsou po těchto lécích krotcích jako beránci. Jde o látky působící na důležitou část mozku. Díky tomu zvířecí organismus je v psychickém útlumu. Zvíře se optimálně zklidní. Léky jsou zodpovědné za útlum motorických aktivit. Na druhou stranu pod vlivem jisté složky obsažené v sedativu má zvíře omezenou reakci na vnější podněty. Postupně se u něj dostavují i další projevy. Z celé situace jsou občas vystrašení hlavně majitelé či chovatelé daného zvířete. Vyvádíí je hlavně z míry to, že účinek těchto léků je naprosto rychlý. Jejich mazlíček ulehne a vůbec se nezajímá o to, co se kolem něj děje. Vypadá jako by byl duchem nepřítomný.

Tyto formy sedativ se vyrábí v podobě tablet. K dispozici jsou také v gelové verzi. Ty se podávají perorální cestou. Jedná se o homogenní gelovou konzistenci, která obsahuje hlavní složku a pomocné látky, jako jsou například organické sloučeniny ze skupiny parabenů. Účinek tohoto prostředku nastupuje po aplikaci v rozmezí půl hodiny až hodiny. Zatímco u menších zvířat je efekt rychlejší. Celkové působení se pohybuje v průměru kolem dvě stě čtyřiceti minut.

První pomoc při otravě sedativy a následná léčba

Pokud se u zvířete projeví zpožděná reakce na zotavení ze sedativ, dá se to komplexně považovat za určitou míru předávkování. Z tohoto důvodu by měl zůstat tento čtyřnohý mazlíček na místě, kde je mu dobře. Nejenom že by měl mít absolutní klid a dostatek tepla, ale jeho majitel by se měl občas na něj podívat. Jestli je vůbec v pořádku.

Stav intoxikace se dá poznat podle rychlejšího tlukotu srdce, ospalosti či nekontrolovatelných pohybů. Zvíře upadá do bezvědomí. Přestává správně fungovat oběhový a respiratorní aparát. Za této situace se podávají látky, jež dokážou zvrátit sedativní účinek. Na zvířecích klinikách se takovýto pacient připojí k ventilaci kyslíku a jsou mu podávány tekutiny intravenózně. Veterinář hlídá jeho tělesnou teplotu, aby nedošlo k výkyvu.

Pokud zvíře pozře větší množství sedativ, pak by měl jeho páníček jako první vyvolat u něj zvracení. Na tuto akci stačí použít tříprocentní peroxid vodíku. Tato látka se zvířeti umístí do tlamy. V případě že drobeček váží do pěti kilogramů, jeho páníček si vystačí s jednou kávovou lžičkou. Nedostaví-li se u zvířete očekávaný stav, celý pokus se znovu opakuje po čtvrt hodině. Pokud má zvíře potíže s dýcháním, objevili se u něj křeče nebo má pomalý tep, pak by měl raděj člověk se obrátit na veterinární pomoc. V žádném případě by se neměl pouštět sám do záchrany čtyřnohého kamaráda.